Aromaterapi Nedir? Aromaterapi Yağları Nelerdir?

Aromaterapi nedir

 

Geçmişi 6000 yıl öncesine dayanan aromaterapi, bitkisel yağların iyileştirici gücüne dayanan bütünsel bir tedavi yöntemidir. Aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağlar ruh- beden-zihin dengesini sağlamaya yardım eder. Çoğu insan yalnızca güzel koktuğu için aromaterapiden faydalanmaktadır. Ancak aromaterapi, güzel koku tanımlamasının ötesine geçen çok yönlü bir niteliğe sahiptir. Örneğin lavanta yağı yatıştırıcı ve  rahatlatıcı özelliğiyle bilinse de aynı zamanda  antiseptik ve antimikrobiyal etkilere sahiptir.

 

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi, pek çok farklı kültür ve medeniyet tarafından yüzlerce yıldır uygulanan bir şifa ritüelidir. Aromatik yağlar, Eski Çin Uygarlığında mod düzenleyici olarak,  Eski Mısır’da mumya yapımı esnasında yer almıştır. Aromaterapi tedavi ve güzellik amacı ile ilk defa Eski Yunan medeniyetinde kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde aromaterapi, banyo sonrasında uygulanan masaj ritüellerinin vazgeçilmez öğesiydi. Günümüzde oldukça popüler olan aromaterapi yöntemleri, rahatlama, kişisel bakım ve ev temizliği gibi daha pek çok alanda sevilerek kullanılıyor.

Başlıca Aromaterapi Yağları Hangileridir?

Aromaterapi yağları uçucu ve sabit yağlar olarak ikiye ayrılır. Uçucu yağlar bitkilerin kök, gövde, yaprak, odun, çiçek gibi kısımlarından distilasyon yani damıtma yoluyla elde edilir. Oldukça konsantre ve kompleks kimyasal maddelerdir. 1 ton gül yaprağından damıtma yoluyla 1 litre gül yağı elde edilir. Bu yüzden uçucu yağlar damla hesabıyla kullanılır.

Uçucu yağların en yaygın kullanma şekli inhalasyon yani buhurdan ile kullanımdır. Ayrıca bir sabit yağ ile seyrelterek masaj yapılabilir. Yüz için bu oran % 1 iken vücut için % 2’dir.

Uçucu yağların cilde direkt temas etmesi önerilmez. Güneş görmeyen serin bir yerde kapağı kapalı olarak saklanmalıdır.

Aromaterapide kullanılan pek çok uçucu yağ vardır. En popüler olanları ise şöyle sıralanabilir;

Adaçayı Uçucu Yağı

 

Adaçayı Uçucu Yağı

 

Pek çok konuda olumlu etkileri bulunan adaçayı uçucu yağı, aromaterapide kullanılan başlıca uçucu yağlar arasında yer alıyor. Zihni tazeler, hafızayı güçlendirir, solunum ve sindirim sistemini rahatlatır. Ruh halini dengeler, negatif düşüncelerden uzaklaşmaya yardım eder. Kadın üreme sistemi için faydalıdır. Enerji temizliği için akla ilk gelen uçucu yağlardan biridir.

 

 

Akgünlük Uçucu Yağı

 

Akgünlük Uçucu Yağı

 

Bursareceae familyasına dahil bir bitki olan akgünlük uçucu yağı, Akgünlük ağacının reçinesinden elde edilmektedir. Kendisine has kokusu ile solunum yolları rahatsızlıklarının giderilmesine yardım eder. Ruhsal farkındalık, ruh beden zihin dengesi ve meditatif etkileriyle bilinir. Geleneksel Çin Tıbbında bloke olmuş yaşam enerjisinin akışını sağlaması için kullanılır.

 

 

Bereket Uçucu Yağ Karışımı

 

Bereket Uçucu Yağ Karışımı

 

Bereket uçucu yağ karışımı, içerisinde mür, karanfil, paçuli, akgünlük, sedir, ıtır, ylang ylang, tarçın ve portakal uçucu yağlarını barındırmaktadır. Ruhsal, bedensel ve zihinsel açıdan son derece faydalı olan bereket yağı kadim uygarlıkların bereket niyetiyle kullanmış olduğu uçucu yağların karışımıdır. Negatif enerjiyi temizlemek ve rahatlamak için kullanabilirsiniz.

 

 

 

Bergamot Uçucu Yağı

 

 

Bergamot Uçucu Yağı

 

Bergamot uçucu yağı, doğal bir antidepresan ve zihinsel uyarıcıdır. Bu yüzden özellikle depresyonda oldukça faydalı yönleri bulunmaktadır. Kan dolaşımını arttırarak stres ve kaygıyı azaltır. Bunun yanı sıra uyumayı kolaylaştırır.

 

 

Biberiye Uçucu Yağı

 

Biberiye Uçucu Yağı

Biberiye uçucu yağı doğal rahatlatıcı etkisi zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Özellikle zihinsel odaklanma ve konsantrasyon için faydalı olan biberiye yağı, aynı zamanda hafıza güçlendirme konusunda da olumlu etkileri vardır. Solunum problemlerinde ve kas ağrılarında kullanılır.

 

Focus Uçucu Yağı

 

Focus Uçucu Yağ Karışımı

 

Focus uçucu yağı, içerisinde biberiye, sedir, lime ve organik vetiver yağları bulundurmaktadır. Bu yağların birleşiminden oluşan Focus, zihni tazeler, hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır. Bunun yanı sıra stresi azaltarak yatıştırıcı bir etki sunar.

 

 

Greyfurt Uçucu Yağı

 

 

Greyfurt Uçucu Yağı

 

Öncelikle ruhsal sıkıntıları oldukça iyi yönde etkileyen greyfurt uçucu yağı, bunun yanı sıra kişinin üzerindeki halsizlik ve yorgunluk hissini alır. Cennetten gelen meyve olarak adlandırılan greyfurt uçucu yağını, hava temizleyici olarak kullanmak uygundur. Aynı zamanda stres, gerginlik ve huzursuzluk durumunda antidepresan etkiye sahiptir.

 

 

Itır Uçucu Yağı

 

Itır Uçucu Yağı

 

Itır çiçeğinin rahatlatıcı etkisini taşıyan ıtır uçucu yağı, iyi bir antidepresandır. Bulunduğu ortama pozitif enerji yayar ve depresyon, anksiyete, öfke, uyku problemleri, gelecek endişesi gibi olumsuz duygulara  karşı iyi bir etki sağlar. Stresli ve gergin ortamlarda ıtır uçucu yağı kullanmak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Joy Uçucu Yağ Karışımı

 

Joy Uçucu Yağ Karışımı

 

Joy uçucu yağ karışımı içerisinde portakal uçucu yağı, greyfurt uçucu yağı, limon uçucu yağı ve lime uçucu yağı bulundurmaktadır. Özellikle soğuk mevsimlerde detoksifikasyon özelliği ile hastalıklara karşı büyük bir koruma çemberi oluşturan Joy uçucu yağı, aynı zamanda konsantrasyonu arttırır ve ortamdaki stresi azaltır. Turunçgil yağları güneşin enerjisini taşıyarak bizlere enerji verir, modumuzu yükseltir.

 

 

Lavanta Uçucu Yağı

 

Lavanta Uçucu Yağı

 

Lavanta uçucu yağı, uyku problemleri için birebirdir. Stres, baş ağrısı, sinir bozukluğu, anksiyete gibi durumlarda olumlu etkisi ile öne çıkar. Bunların yanı sıra mide problemlerinde ve stres kaynaklı hazımsızlık için iyi bir çözüm olmaktadır. Cilt için hücre yenileyicidir. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Kas ağrılarını gidermeye yardım eder.

 

 

Limon Uçucu Yağı

Limon Uçucu Yağı

 

Genel sağlığımız için son derece faydalı bir yağ olan limon uçucu yağı, zihni harekete geçirir. Güne daha zinde ve canlı bir şekilde başlamanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra hafızayı güçlendiren etkileri de bulunmaktadır. Stres ve depresyonda sakinleştirici özelliğiyle fayda sağlar. İyi bir hava temizleyicidir. Ayrıca ev yapımı deterjanlarda, bulaşık ve çamaşır makinesinde kullanılabilir.

 

Nane Uçucu Yağı

Nane Uçucu Yağı

 

Zihinsel odaklanmayı artıran nane uçucu yağı, baş ağrısını da ciddi oranda azaltmaktadır. İçeriğinde bulunan mentol sayesinde solunum yollarını rahatlatır, aynı zamanda kişiye dinginlik verir. Zihinsel yorgunluğu azaltarak odaklanmaya yardım eder. Enerjiyi artırır. Doğal bir ağrı kesici olduğu için kasları gevşetir ve rahatlama sağlar. Sindirim problemlerinde  faydalıdır.

 

Okaliptüs Uçucu Yağı

 

Okaliptus Uçucu Yağı

 

Okaliptüs uçucu yağı, çeşitli solunum yolları rahatsızlıklarında etkilidir.  Bunun yanında zihni açar ve konsantrasyonu arttır. Zihin ve kas yorgunluğunda rahatlatıcıdır. Negatif enerjiyi temizler ve canlandırıcı bir etki sağlar. Uçuk ve cilt problemlerinde kullanılır.

 

 

Paçuli Uçucu Yağı

Paçuli Uçucu Yağı

 

Tefarik olarak da anılan paçuli uçucu yağı, tropikal bir bitkiden elde edilmektedir.  İyi bir antidepresan olmasıyla bilinen paçuli yağı, aromaterapide sıklıkla kullanılır. Hormonlar üzerine direkt etki yapan bu yağ, serotonin ve dopamin salınımını arttırır. Bu sayede öfke, endişe, stres gibi duygular hafifler ve kişide rahatlama meydana gelir. Özgüven ve kararlılık konusunda kişiyi destekler. Topraklanmaya yardım eder. İyi bir böceksavardır.

 

Portakal Uçucu Yağı

 

 

Portakal Uçucu Yağı

 

Portakal uçucu yağı, ruh sağlığı için sık sık kullanılmaktadır. Antidepresan özelliği sayesinde psikolojik rahatsızlıkları olanlara iyi geldiği gibi bu tip rahatsızlıkların başlangıcında olan kişileri de olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda portakal uçucu yağının bulunduğu ortamlardaki insanların yüksek moralli ve daha az stresli olduğu saptanmıştır. Bu yüzden ruh ve sinir hastalıkları açısından sıklıkla tercih edilebilir.

 

 

 

Relax Uçucu Yağ Karışımı

Relax Uçucu Yağ Karışımı

 

Relax uçucu yağı karışımı, içerisinde sedir uçucu yağı, lavanta uçucu yağı ve turunç yaprağı uçucu yağı bulunmaktadır. Her bir yağın sahip olduğu etkilerden dolayı ruh halini dengeleyen, neşelendirici, sinir sistemini yatıştırıcı ve güçlendirici bir etkiye sahiptir. Tüm bunların yanı sıra zihni arındırır ve kendine olan güveni arttırır. Stres, uykusuzluk ve depresyona karşı birebir etkilere sahiptir.

 

Sedir Uçucu Yağı

 

Sedir Uçucu Yağı

 

Eski Mısır’da mumyalamada kullanılan sedir uçucu yağı, sedir ağacının odun kısmından elde edilir. Sedir uçucu yağı, solunum sistemi problemlerine iyi gelmektedir. Stres, kaygı ve uyku sorunları yaşayan insanlara yatıştırıcı bir his verir. Kas ve eklem ağrılarını rahatlatır. Odaklanmayı arttırır. Geçmiş travmaların etkisinden kurtulup anda kalmaya yardım eder.

 

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı

 

Ylang Ylang Uçucu Yağı

 

Filipinler’e özgü Cananga ağacının gösterişli sarı çiçeklerinden elde edilen Ylang ylang uçucu yağı, endorfin salgısını artırarak kişiye yaşam enerjisi verir.  Psikolojik rahatsızlıklarda ruhsal durumu dengelemeye yardım eder. Kalp çakranın dengeleyici yağıdır. Kan dolaşımını düzenler. Karma ciltler için iyi bir sebum dengeleyicidir.

Bir önceki yazımıza ulaşmak için https://www.terradogalyasam.com/koronavirus-ve-butunsel-aromaterapi/ linkini kullanabilirsiniz.

 

 

Etiketler: Aromaterapi
Mart 20, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı