terra doğal yaşam

Uçucu Yağlar

Doğanın birçok bitkisinin insan yaşamında önemli bir yeri vardır. Bitkilerden elde edilen birçok organik uçucu yağlar fiziksel olarak uygulanması yanında psikolojik ve ruhsal yönden de etki yapar.

Uçucu Yağlar

Güçlü kokular sahip olan bu bitkilerin yağları yaşama büyük dokunuşlar sağlarlar. Fiziksel olarak bedeninize yapacağınız masaj ve terapilerde ruhsal olarak rahatlatma yarattığı gibi fiziksel olarak da faydası kanıtlanmıştır. Bunlar genellikle sıvı halde olup güçlü ve etkili koku yayarlar. Bir yandan da yüksek etkinliğe sahip olan uçucu yağlar suda çözülmez fakat su buharı sayesinde sürüklenebilirler. Su buharı ile işlem görerek damıtılırlar. Damıtma gerçekleştikten sonra sudan daha hafif oldukları için buhar yoğunlaştığında suyun yüzeyinde kalırlar. Uçucu yağ su üzerinden alındıktan sonra geriye aromatik bir su kalır. Bunlar içinde sayabileceğimiz örneklere gül, kekik ve lavantayı örnek olarak verebiliriz. Saf şekilde kullanılan uçucu yağ az miktarda olup genellikle sabit yağ ile de karıştırılarak kullanılırlar.

Uçucu Yağlar Çeşitleri

Aromaterapide sık kullanılanlar içinde lavantanın zihin ve bedeni dengelemede, sakinleşme ve rahatlamada büyük yararı vardır. Sakinleştirme özelliği ve uykuyu rahatlatma özelliği size kısa sürede rahat bir uykuya dalma özelliği sunar. Kas gevşetici, rahatlatıcı ve afrodizyak özelliği ile de ylang ylang yağı oldukça etkilidir. Ağrı gidermede, serinletmede ve rahatlatmada nanenin etkisi büyüktür. Ayrıca hoş kokusu sayesinde canlılık ve zindelik katmaktadır. Masaj yağları içinde özellikle kış aylarında en çok tercih edilen okaliptus yağıdır. Dolaşımı destekler, ağrıyı dindirir ve serinletici bir etki yaratır. Masaj yağı olarak kış aylarındaki solunum yolu rahatsızlıklarında etkili olur.portakal ve limon gibi uçucu yağlar ise yorgunluk giderici olup sakinleştirici ve motivasyonu güçlendirici özelliklere sahiptir.

Uçucu Yağlar Fiyatları

Günümüzde tedavi amaçlı kullanımı oldukça yoğundur. Bu tedavi şekline Aromaterapi denmektedir. Kozmetik alanında ve sağlık alanında kullanımı yaygın olan ürünler lavanta, gül, kekik, çuha çiçeği, biberiye, nane, okalüptus, sedir, limon, portakal, joy, sedir ve birçok ürün çeşididir. Gerek masajla gerekse suya damlatarak yapacağınız ılık bir duşla sizi gün boyu zinde tutacak bu ürün çeşitlerini en ekonomik fiyat aralıkları ile sitemizde bulacaksınız.

1
Çerez Kullanımı